1972

A várostörténeti alapkiállítás 1972. március 3-tól 1989. december 22-ig, majd 1997-től látogatható Incze László gondozásában. 2010-ben részben kiegészítette és korszerűsítette dr. Dimény Attila.

Várostörténeti alapkiállítás

A várostörténeti és az 1848–49-es alapkiállítás a tárgyi emlékek kevés száma miatt többnyire dokumentumokon és fotókon jeleníthető meg. Kézdivásárhely múltja 1407-től a 20. század elejéig követhető nyomon. A kiállításban a mezővárosi rangot igazoló és vásártartási jogokat biztosító okmányok mellett 17. századi céhes kiváltságlevelek, korabeli fegyverek, a városvezetésre vonatkozó információk, valamint a település építkezési sajátosságait bemutató dokumentumok és fotók láthatóak.

Kézdivásárhely legjelentősebb történelmi eseménye az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc. A helytörténeti kiállításon belül két teremben látható a többnyire Kézdivásárhelyre vonatkozó emlékanyag. A kevés tárgyi emlék közé tartozik a Székely Nemzeti Múzeum anyagából kiállított néhány fegyver, a Gábor Áronról készült egyetlen hitelesnek tartott arckép, a Gábor Áron által készített íróasztal és szekrény, a Bem által adományozott nyomda, az 1971-ben Kézdivásárhelyen öntött Gábor Áron ágyú másolata, valamint Kossuth Lajos, Turóczi Mózes, Bem József és Petőfi Sándor gipsz mellszobrai, valamennyi Vetró András kézdivásárhelyi szobrászművész alkotása.

Megszakítás